A mediátor a feleket az általuk elfogadott megoldás felé vezeti teljes diszkréció és titoktartás mellett
A mediáció önkéntes, az egyik vagy mindkét fél kérésére indul. A mediátor személyével egy új nézőpont kerül a felek konfliktusába, de a döntés mindig az érintetteké. Az első alkalom egy kötetlen, minden kötelezettségtől mentes, ingyenes beszélgetés. Ezen a felek külön-külön vesznek részt. Amennyiben a folytatás mellett döntenek, akkor ezt egy felkérő nyilatkozat formájában rögzítik, és folytatódnak a találkozások, előkészítő beszélgetések. Az első találkozáshoz hasonlóan a felek külön-külön vesznek részt az előkészítő beszélgetéseken.
A felek együttes találkozása a mediációs ülésen történik meg. Ezen alkalommal nyílik lehetőség a kialakult helyzet értékelésére, a jövő modellezésére. Ezen az ülésen készül el a részletekbe menő, kölcsönösen elfogadott pontokat tartalmazó írásos megállapodás.
A mediációs ülés során feladatunk, hogy a mediációval, amely egy konfliktus-kezelési módszer, hozzásegítjük Önöket a felmerült problémák átbeszéléséhez, azok együttműködésen alapuló megoldásához. Támogatjuk Önöket a konfliktus-, vita megoldásában, az Önök által kölcsönösen elfogadható megoldások kidolgozását. Irányítjuk a kommunikációjukat, vállaljuk a folyamat szakszerű lefolytatását.
Nem adunk tanácsot, nem teszünk javaslatot, és nem döntünk Önök helyett, a megoldást Önökre bízzuk. Annyiféle történet, érzés, érzelem, életút létezik, hogy a tapasztalat azt igazolja, hogy a felek, Önök, a saját erejükből, és majdan saját ötleteikből tett vállalásaikból, megoldásaikat, ígéreteiket biztosabban megtartják.
A közös munkánk az önkéntességen alapul, titoktartás mellett, amelyben a jövőre nézve állapodnak meg a vitás helyzetükben. Kívülállóként, konfliktus-kezelési technikák alkalmazásával segítjük Önöket.
Az ülés során lehetőségük lesz arra, hogy feltárják, kifejtsék a problémájukkal kapcsolatos érzéseiket, azt, hogyan hatott Önökre. Elmondhatják, mit várnak a későbbiekben, javaslatot tehetnek a megoldás érdekében. Nem célunk tehát az igazság feltárása, nem azt keressük, kinek van igaza és miben, hanem a megoldást keressük. Olyan megoldást, amely figyelemmel az érdekeikre, megnyugtató és elfogadható. Ezért kérjük majd Önöket, hogy gondolkodjanak többféle megoldáson, gondolják át, milyen, eddig nem érvényesített, nem használt, fel nem ismert lehetőség vonható be a megoldásba, és keressék meg az alternatív területeket, tegyenek javaslatokat.
Ezt követően, ha úgy érzik, az érdekeiknek megfelelő megoldást alakítottak ki, megállapodásukat írásba – magánokiratba – foglaljuk. Megállapodásuk – jellegénél fogva – nem végrehajtható, betartásuk az Önök felelőssége.
Az ülés során betartandó magatartási szabályok elfogadására teszünk javaslatot, a mediációs technikák alkalmazása érdekében.
Például:
- Kapcsoljuk ki a telefonokat.
- Egymást követően fejtsék ki álláspontjukat, amelyre időkorlátot szabunk.
- Egymást követően, tehát hallgassák végig egymást, ne vágjanak egymás szavába.
- A megoldásra fókuszáljanak, ne a korábbi sérelmeikre, hiszen a jövőre nézve állapodnak meg.
- Amennyiben az érzéseik, indulataik gátolják az együttműködést, biztosítsunk szünetet annak, aki kéri.
- Amennyiben sértő, egymást negatívan minősítő kifejezést használnak, jelezni fogjuk, mert akadályozza a közös munkát, megoldást elkerülő helyzet alakulhat ki általa.
- Az ülést – a termet - nem hagyjuk el a megállapodás elfogadásáig, amely vagy a vita rendezését jelenti – esetlegesen további ülés tartásában születik megállapodásuk -, vagy azt, hogy a mediáció során a megállapodás nem jött létre Önök között.
A mediációs folyamat – amelynek szakszerű lebonyolítása a célunk – a következők szerint alakul:
- A mediátorhoz fordulva, neki mondva, a már meghatározott időtartam alatt – egymást követően - elmondhatják a vitájukkal, problémájukkal kapcsolatban azt, ami aggasztja Önöket, továbbá elmondhatják, mi az, ami a másik magatartásával kapcsolatban aggályos Önöknek. Kifejthetik, mi lenne Önöknek megfelelő a megoldás érdekében, amelyre javaslatot is tesznek.
- Ezt követően, egymás érzéseit, álláspontját megismerve, közösen beszélik meg vitájukat, és tesznek javaslatot, javaslatokat a vita rendezésére. Képletesen értve a kőtömböt faragva, szobrot alkotnak.
- Amennyiben végleges megállapodásuk kialakul, írásba foglaljuk azt, amelyet Önök mellett a felkért mediátor(ok) is aláírásával lát el.
- Előfordulhat, hogy nem mindenben sikerül megállapodniuk. Ekkor a mediátor összegzi az eredményt, azt, amiben sikerült megállapodniuk, részmegállapodásra is sor kerülhet.
- Amennyiben megállapodásuk teljes, javasolni fogjuk, hogy jelöljünk meg egy időpontot, és találkozzunk újra, azért, hogy tájékoztassanak arról, hogy a megállapodásuk visszaigazolta a közös munkánkat.
A mediációért előre egyeztetett díjat számolunk el, amelyről kérésre számlát, kérés hiányában nyugtát fogunk kiállítani.
A mediációs eljárásra vonatkozó vázlatos összefoglaló a Jogszabályok menüpont 1. alatt található.