Válni sokféleképpen lehet, de mediációban érdemes, ha már végképp megromlott a kapcsolat, és az újrakezdés lehetetlen. A békés és korrekt búcsú a legkevesebb, amit a házasság lezárása megérdemel. A válási mediáció a bírósági eljárás alternatívája. Segít abban, hogy a válás közös megegyezéssel jöjjön létre.
A válás veszteség, egy korszak lezárása, és egy újabb korszak kezdete. A feleken múlik, hogy ezt a veszteséget hogyan dolgozzák fel, miként ismerik fel saját felelősségüket a kialakult helyzetért, milyen mintát szolgálnak gyermekeiknek, szűkebb és tágabb családjuknak, a barátoknak, miként tanulnak krízisükből, milyen megoldást találnak, mennyire együttműködők a békés helyzet fenntartása érdekében. Mindez megvalósítható a mediátor segítő támogatása mellett.
Válási mediációra akkor van szükség, amikor a kapcsolat (házastársi vagy élettársi) már annyira megromlott, hogy az együtt maradásra nincs esély. Ekkor az ügyfelek igénye, és a mediátor feladata az, hogy minél gyorsabban, minél fájdalommentesebben létrejöjjön egy korrekt egyezség, egy megállapodás, olyan, amely mindkét fél számára elfogadható. Ezt az egyezséget a mediátor írásba foglalja, oly módon, hogy azt a nyilvántartott mediátor is hivatalosan aláírja. Ezt követően a megállapodást keresetlevél kíséretében be kell nyújtani. A bíróság a megállapodást rövid időn belül jóváhagyja, és ezzel a házasságot felbontja.
A mediációs eljárásban létrejött megállapodás nem érinti a feleknek azt a jogát, hogy – megállapodásuk ellenére - bírósághoz forduljanak.
Magyarországon házasságot csak bírósági úton lehet felbontani, ezért a bontóper elkerülhetetlen. Azonban nem mindegy, hogy a bontóper mennyi ideig tart, mennyibe kerül, illetve mennyi fájdalommal jár.
A bírósági eljárásban a bizonyítás nagy hangsúlyt kap, ami miatt a bírósági eljárás hosszadalmas, átlagosan két-három év. A bíróságon történő válás még akkor is rendkívül megterhelő, ha a felek mindenben megegyeztek, vagyonuk egyáltalán nincs és gyermekük sem született. A mediáció a bírósági eljárással szemben a felektől és a közöttük lévő vitás kérdések súlyától függően egy-két hónap alatt lezajlik.
Nyilvántartott mediátorokként az általunk vezetett mediáció során létrejött megegyezést/okiratot a bíróság elfogadja és a házasságot felbontja. Így nincs szükség ügyvédi közreműködésre, amely költséges és a felek közötti nézeteltéréseket sok esetben súlyosbítja, kiélezi, hiszen az ügyvéd nem a kapcsolatot, hanem saját ügyfele érdekét tartja szem előtt.
Fontos, hogy a megállapodással kialakított okiratot csak a minisztérium által nyilvántartott mediátor jogosult kiállítani, mert az hivatalos irat, amely alapján a bíróság azonnal meghozza az ítéletet a házasság felbontásáról.
Előfordulhat, hogy a válás már folyamatban van, amikor a felek először hallanak a mediáció lehetőségéről. A mediáció ekkor is igénybe vehető. 2014. év tavaszától pedig jogszabály (új polgári törvénykönyv Ptk.) is kimondja, hogy a bíró a per során kötelezheti a feleket arra, hogy mediációs eljárásban vegyenek részt a megegyezés érdekében, a válással összefüggő vitatott kérdések rendezése céljából. A folyamatban lévő válás a mediációval felgyorsítható. Ezzel további idő, valamint költség megspórolható, és a közösen kialakított megállapodással a válás lezárható.
A mediácóban történő részvétel azonban a bírói kötelezés ellenére is önkéntes eljárás, ugyanis a bírók csak arra kötelezhetik a feleket, hogy legalább próbálják meg, egyszer jelenjenek meg a közvetítő/mediátor előtt, tegyenek érdemi kísérletet.
Amennyiben a mediációs eljárásban megegyezés nem jön létre, akkor azok a javaslatok, kompromisszumos lehetőségek, amelyeket valamelyik fél a megegyezés érdekében tett, nem használhatóak fel a bíróság előtt.
Ha felmerül a válás gondolata, de még nem biztos abban, hogy valóban válni szeretne vagy inkább megjavítaná a kapcsolatot, a mediáció során ez tisztázódni fog. Az egyéni beszélgetések segítenek "külső szemmel", higgadtan átlátni a helyzetet. Ez segít mérlegelni és segít a döntést meghozni. Elképzelhető, hogy a bizonytalanság arra is vonatkozik, hogy egyáltalán bevonja-e a másikat a kétségeibe, és együtt forduljanak-e mediátorhoz.
Egyedi igényeknek megfelelő, mindenre kiterjedő válási stratégia kidolgozására is kerülhet sor, felmérve az adott helyzetet, figyelemmel az ügyfél elképzeléseire, igényeire, lehetőségeire.
Ezt akkor érdemes átgondolni, ha a közös megegyezés létrehozása nem lehetséges a másik fél elzárkózása miatt.
A díjazás
válási mediációs ülés esetén, mindkét fél részvételével: 15 000 Ft/óra ügyfelenként. (A válási mediációs ülés időtartama alkalmanként maximum 3 óra. Az ülések száma esetenként eltérő.) Az egyezség elkészítésének és írásba foglalásának díja 25 000 Ft.
A kötelező válási mediáció díja 5 000 Ft/óra.