
Mediátor kollégáimmal folytatott, egyik közelmúltbeli szakmai klubdélutánunk során szóba került ez, a hazánkban talán annyira még nem elterjedt, de annál inkább gyermekközpontú módszer, amely szakít a korábban bevett hagyományos gyakorlattal: nem a gyermek (illetve ha van, a testvér is) ingázik a szülők otthonai között (például heti, kétheti gyakorisággal), hanem a szülők azok, akik a konszenzusuk – egyezségük – alapján felváltva használják tovább a korábbi családi fészket, korábbi közös otthonukat. A szülők hozzák meg azt az „áldozatot”, hogy ingáznak új (akár csak egy átmeneti) otthonuk és a régi közös otthon között, miközben a gyermek marad a megszokott környezetében.
Első hallásra furcsa, ismeretlen érzéseket kelthet az ún. fészek (vagy svéd) modell. Mert hát, igen... Ez a felállás legfőképpen csak Róla, az Ő érdekeiről, az Ő „jóllétéről” szól. És igen. Valóban nagyon idealista az elképzelés, számos tényezőnek és feltételnek teljesülnie szükséges ahhoz, hogy jól működjön, de válási helyzetben, még ha ez a feszültségek kellős közepén oly nehéz is a szülők számára, muszáj a gyermek vagy gyermekek szempontjait alaposan figyelembe venni, vagyis mindent mérlegelni, amit csak be lehet vetni és vállalni annak érdekében, hogy a lehető legkevesebb sérülést szenvedje el. Sérülni sajnos így is, úgy is fog, hiszen már semmi nem lesz a „megszokott”, de nem mindegy, hogy a szülők által teremtett körülmények végeredményben a lehető legnagyobb támogatást, vagy ellenkezőleg, a legnagyobb bizonytalanságot jelentik a számára.

Különösen fontos a fészek-modell lehetőségének számbavétele, a hajlandóság megerősítése és a szülőtárssal való megállapodás kialakítása abban az időszakban, amikor a gyermek éppen még csak szembesül azzal, hogy a szülei válnak vagy szét fognak költözni. A folyamat elején a legérzékenyebbek és legsérülékenyebbek!
„A nesting azok számára nyújt megoldást, akik gyermekeik jólétét saját érzelmeik elé tudják helyezni. A módszer ráadásul a szülői empátiát is növeli, hiszen a felnőttek saját bőrükön tapasztalhatják meg, mit élhet át a gyermek, ha a válás után két fedél alatt is él egyszerre.”
A válás utáni közös gyermeknevelés ideális körülményeit a szülők kommunikációval, együttműködéssel, konfliktusaik oldásával tudják igazán jól kialakítani, amihez a mediáció hatékony és megnyugtató eszköztárat biztosít.
Ha kérdése van, vagy a válási szituációja segítséget kíván, akkor forduljon hozzám bizalommal!
Addig is, az alábbi cikket jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik gyermeket nevelő szülőkként válás előtt állnak, és nyitottak a valódi gyermekközpontú megoldásokra. Bemutatja a fészek-modell előnyeit és hátrányait, továbbá azokat a legfőbb eseteket, amikor valóban hatékonyan alkalmazható:
Új trend a válás utáni közös gyereknevelésben: nesting (evamagazin.hu)

Olvasva, ugye már nem is annyira elképzelhetetlen?
Dönthet úgy is, hogy mediátort kér fel a kommunikációhoz, és a szülői tervek kialakításához, valamint azok írásos megállapodásba való foglalásához.
Kakuszi Klára
mediátorElérhetőségeim:
mail: klara.kakuszi@gmail.com
tel.szám: +36 30 304 3000
/Fotók: pixabay.com, HOMEINFO.hu/
#válás #különélés #együttnevelés #svédmodell #nesting #konszenzus #megegyezés #váltás #lehetmásképp #mediátor #mediáció #megbeszélés #gyermek #gondoskodószülő