Szomszédainkkal többnyire akkor kerülünk vitába, ha zajosak, nem vigyáznak a tisztaságra, de lehet speciális, egyedi konfliktusunk is…
A közelmúltban az alábbi esetben kérték a közreműködésünket, amelyet megegyezéssel zárhattunk:
Egy 12 lakásos társasház egyik tulajdonosa kereste meg Irodánkat és kérte, hogy közvetítői eljárás során segítsük őt abban, hogy 2 tulajdonos szomszédja hozzájárulását adja ahhoz, hogy fogorvosi rendelőt alakítson ki és működtessen a lakásában.
A társasház Alapító Okirata nem tartalmazott rendelkezést arra vonatkozóan, hogy mi a teendője a lakóközösségnek abban az esetben, ha az egyik tulajdonos az ingatlana lakáscélú használatát meg kívánja változtatni és bár a Közgyűlés – többségi szavazattal – dönthetett volna a kérdésben, ügyfelünket ez a megoldás nem nyugtatta meg. Az egymásnak feszülő érdekek okán ugyanis a kisebbségben lévő tulajdonosok jelezték, hogy a közgyűlési határozatot a bíróságon meg fogják támadni…
Ügyfelünk a jelenős beruházás megkezdése előtt mindenképpen megnyugtató, kölcsönös megoldást keresett.
A 2 lakás tulajdonosaival felvettük a kapcsolatot, tájékoztatást adtunk a felkérésről, a szerepünkről és megjelöltük a célt, egyben közreműködésüket kértük.
Megkeresésünkre válasz nem érkezett, a találkozó megjelölt időpontja elmúlt… Egy hét hallgatás után telefonon az egyik tulajdonos felvette velünk a kapcsolatot és bár kialakult – kedvezőtlen – álláspontja volt, a segítségével az ellenérdekű tulajdonosok felkeresték Irodánkat.
Merev elutasításuk hátterében egy régebbi sérelem és a saját élményes fogászati beavatkozások tapasztalatai húzódtak meg, olyan dolgok, amelyeket érdemesnek tűnt átbeszélni. A következő alkalommal már a vitában érdekelt felek közösen jelentek meg és a korábbi sérelmek átbeszélése, ügyfelünk jóvátétele – amely esetünkben belátás és megkövetés volt – elégnek bizonyult ahhoz, hogy az hozzájáruló nyilatkozat elkészülhessen.
Természetesen egy sor megnyugtató műszaki-, technológiai megoldásról kaptak információt a tulajdonosok, amely ugyan a saját fájdalmas beavatkozásokra utólag már nem hathatott, de a rendelő kivitelezésre és a későbbi betegforgalomhoz – a lakás eltérő használatához – a hozzájárulás a tulajdonosok megadták.
A mediáció ebben az esetben is hidat épített a felek között!