De hogyan? Vetődik fel a kérdés…
Egy fegyveres konfliktus esetén az első, kompromisszumos lépés az, ha fegyverszünet létesül. Ez még messze nem a béke, hiszen az indulat, a háború indítására, elszenvedésére kialakult helyzet, az „OK” ezzel messze nem nyert megoldást.., az értelmetlen, kölcsönös veszteségek okozása megtorpan csupán.
A kompromisszumok során mindkét fél vesztes-vesztes pozícióban van, hiszen „engedmény”-t tesznek.., jó esetben a tárgyalások megkezdésére, ennek elmaradása esetén kódolt az ismételt újra feszülés!
(Kompromisszum – Wikipédia:
A szó latin
eredetű, és első látásra a sokan hajlanak arra, hogy úgy fordítsák, mint
tulajdonképpeni „kölcsönös ígéret”.
A kompromisszum magyar szó mögött három szóból álló latin gyökér fedezhető fel.
A latin „co” előszó több más olyan szóhoz kapcsolódik, amely valamilyen közös
cselekményre utal úgy, hogy annak a lényegi mondanivalója pontosan a kapcsolat erejében áll például kommunikáció,
komunió stb. A „promis” szó minden latin nyelvcsaládból
származó nyelvben, mint ígéret maradt fenn.
A latin ige "mitto 3, misi, missum" jelentése: küld, bocsát, enged; felhagy, abbahagy. A "Pro" szó mindig valamilyen cselekvő igehez kapcsolódik mint praepozicio((+abl.) -ért, érdekében, helyett; képest, mérten, gyanánt) és gyakorlati jelentése a magyar "meg" előszóhoz hasonlítható például tanulja-megtanulja, tesz-megtesz stb.
Látszólag ellentmond a szó etimológiai eredménye és a mindennapi nyelvhasználatban levő gyakorlati értelmezése, ahol az engedmény szinonimájaként használjuk. De ha körültekintőbben vizsgáljuk, akkor érthetővé válik, hogy a kompromisszum nem egy kölcsönös ígéret, hanem egy cselekmény, magatartás, amely a körülmények kölcsönös ráhatásából születik, és amelynek, ha szereplői akarunk maradni, saját, egyéni érdekeinkből engedni kell.)
A mi területünk a mediáció, ahol win-win helyzet alakítható ki – amely során figyelembe vesszük mások szempontjait, illetve tekintetbe vesszük álláspontját és tudunk az egészre nézve elfogadható megoldást találni - és konszenzusok jönnek létre.
Tény, hogy mediáció – közvetítés – során az egyenrangú felek „ültethetőek” eredményesen asztal mellé, de lássuk be egy fegyveres konfliktus vélt vagy valós erőfölényekből fakad. Ettől még lehet „tárgyalóképes”.
Minden tárgyalás alapja a kommunikáció, amely kiegyenlítheti a konfliktusban lévők erőhelyzetét, így a kompromisszum (engedmény) -> tárgyalás (kommunikáció, amely erőszakmentes) elvezethet a konszenzusokhoz (békéhez), amely időtálló, a felek kölcsönösségén alapul.
Az erőszakmentes kommunikációt, mint tárgyalástechnikát eredménnyel alkalmazták az izraeli-palesztin helyzet megoldásakor, a fegyveres harcok felszámolására.
Az erőszakmentes kommunikáció rendszerszintű megalkotója Dr. Marshall B. Rosenberg támogatta:
- az olyan kifejezésmódot, amely segít elkerülni az ellenségeskedést,
- a lehetséges konfliktushelyzetek békés párbeszéddé alakítását,
- szakítást a dühbe és depresszióba torkolló gondolkodásmóddal,
- az empátia gyógyító erejének felhasználását, az együttérzéssel kommunikálást.
dr. Szilágyi Ágnes
mediátor
#háború #béke #konfliktus #fegyveres #kommunikáció #lehetmásképp #vanmegoldás #mediáció #kompromisszum #konszenzus #mediatorirodaszeged #feszültség #remény #igazság #winwin #erőszakmentes #nemzedékek