A mediációval történő válás nagy előnye, hogy a gyermekek szempontjait kiemelten figyelembe tudja venni.
A bíróság előtt zajló peres eljárás nem alkalmas a családi konfliktusok érzelmi oldalának gyermekközpontú kezelésére, ezért a gyakorlat olyan alternatív, peres út mellett vagy helyett működő vitarendezési módszert alakított ki, mint a mediáció.
A mediáció során létrejött megállapodás az együttműködés eredménye, azt a felek maguknak érzik, megszűnhet vagy jelentősen csökkenhet a köztük lévő feszültség, helyreállhat a bizalom, a párbeszéd, ami inkább szolgálja az érintett gyermekek érdekeit, mint egy évekig elhúzódó, költséges és megterhelő peres eljárás.
A gyerekeket érintő konfliktusok kezelésében elengedhetetlen a szülők együttműködése a probléma kezelése során, akár válófélben vannak a szülők, akár már elváltak. A mediáció - amennyiben annak résztvevője a gyermek – segíthet elfogadtatni a gyermekkel a családi kapcsolatok megváltozását. A gyermek így kimaradhat a „játszmákból”.
A mediáció jelentős következménye az, hogy a gyermek kevésbé sérül, ha nem csupán tárgya egy eljárásnak, hanem alanya is. A mediáció segít annak elfogadásában, hogy a válás a házasságot szünteti meg. Továbbra is fennmarad a szülők között a szülőtársi kapcsolat, hiszen a gyermekért való közös felelősség a szülőket továbbra is összeköti.
Mediátorként az a feladatunk, hogy a mediáció során a szülők között kizárólag a gyermek érdekeit szolgáló megállapodás jöjjön létre.
A gyermekekre a szülők válása hatással van, azonban ez a hatás nem a válással kezdődik. A szülők egymáshoz való viszonya az, ami hat a gyermekekre. Ezért a szülők válását követő negatív hatások csökkentése érdekében nagyon sokat tehetnek a szülők.
Fontos, hogy szülőként beszélgessünk a gyermekekkel, hogy megszűnjön a bizonytalanság bennük, és hogy tudatosodjon a gyermekben, hogy a kialakult helyzet nem miatta van. A határozott, biztonságot nyújtó légkör megteremtése érdekében a szülők fogalmazzák meg a közös történetet a válásukkal kapcsolatosan. A gyermek nem lehet eszköz a szülők konfliktusában, ne üzengessenek vele.
Felmerülő kérdés, hogy a gyermeket bevonjuk e mediációba? A gyermek nem kényszeríthető véleményének elmondására, de amennyiben megteszi, azt minden esetben megfelelő súllyal, életkorának, érettségének megfelelően kell értékelni. Fontos, hogy a gyermek tudja, nem kell döntenie semmiben, a döntés joga a szülőké.
Már a válás előtt rendezhető a kapcsolattartás rendje, ezzel segítve a gyermeket az áthangolódásra. A válás feldolgozásának folyamata során a gyermekeknél általában átmenetileg érzelmi és magatartási zavarok jelentkezhetnek. Az esetleges harag, a fájdalom kifejezése természetes és érthető reakció, hiszen a szülőket is meg kell érkeztetni érzelmileg oda, hogy válnak.
A gyermekek elvált, vagy válófélben lévő szüleikkel és nagyszüleikkel való kapcsolattartása érzékeny, mindenképpen prioritást élvező kérdés. Ezért célom, hogy a mediáció segítségével - a gyermek igényeit és érdekeit teljes mértékben tiszteletben tartva - jól és pontosan rögzítésre kerüljön a mediációs megállapodásban a kapcsolattartás minden apró részlete.
Válás előtt és válás után is mediációra lehet szükség, hiszen fontos a világos határok kijelölése. Új szülői szerepek, felelősségi területek kimunkálása, végigvétele szükséges, és nem elegendő csak átszabni. Dinamikát kell vinni a családi alrendszerek újratárgyalásához (pl. szabályok, büntetések, követelmények, jutalmak, ajándékok rendszerének kialakításához), mert rengeteg feszültséget hordozhatnak. Fegyelmet, intelligenciát, kultúráltságot igényel az új szereplők (pl. nevelőszülő kérdése, megszólítások kérdése) befogadása, de a nagyszülőkhöz történő viszonyulás is.